August 8

Frank Nilsen

Thursday, August 8  
11:00Gates Open
All DayChannel Islands Wood CarversHome Arts
All DayChannel Islands Wood TurnersHome Arts
All DayGenealogy, Trains, and StampsGem and Mineral Building
All DayGene West Wonderful Working wooden ToysYouth Expo
All DayTable Setting: "Secret Garden"Home Arts
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayCornhole Tournament/ Santa Paula Cornhole BaggersAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayTerrariums & Dish Gardens, Cacti, Succulents, Geraniums, & other Potted PlantsFloriculture
All DayRanch Riding ShowMorgan Arena
11:00- 1:00Entries for King Arthur Cupcake Baking ContestYouth Expo
11:00- 4:00Dan Mooney Mosaic TilesProfessional Arts
11:00- 4:00Golden BrushesHome Arts
11:00- 4:00SeaShore Porcelain ArtistHome Arts
11:00- 4:00Tillie's Art CornerHome Arts
11:00- 4:00ventura County's Weavers and SpinnersHome Arts
11:00-5:00Tri-County Egg ArtistsHome Arts
11:00- 7:00Fossil Cleaning- David MautzGem and Mineral Building
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
12:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
1:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
1:00-6:00BC CharacterGrounds
1:30Judging for King Arthur Baking ContestYouth Expo
1:30Bryan Chan, singer/guitaristYouth Expo Stage
1:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
2:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
3:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
3:00Melon Carving ContestAgriculture
3:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
4:00Children's Tractor PullUncle Leo's Barn
4:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30Bryan Chan, singer/guitaristYouth Expo Stage
5:00-7:00People's Choice: Bounty of the Cpiounty Wine & Restaurant FareAgriculture
5:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
5:00Hologram EmpireStation Stage
5:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
7:00Crooked Eye TommyStation Stage
7:30George Thoregood & the DestroyersGrandstand
9:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
9:00Last Great DecadeStation Stage