August 7

Frank Nilsen

Print this day’s schedule…

TIME EVENT LOCATION
10:00 Gates Open
10:00-12:00 Blessing of the Marriages Seabreeze Stage
10:00-10:00 Genealogy Gem & Mineral
10:00-10:00 Trains Gem & Mineral
10:00-10:00 Stamps Gem & Mineral
10:00-7:00 Fossil Cleaning – David Mautz Gem & Mineral
10:00-2:00 Knapping and Cabochon Making – Ron Wise Gem & Mineral
11:00-10:00 Tapigami Youth Expo
11:00-10:00 Channel Island Woodcarvers Home Arts
11:00-10:00 Channel Island Wood Turners Home Arts
11:00-10:00 Terrariums & Dish Gardens, Cacti, Succulents, Bromeliads, Geraniums, Tropical & Other Potted Plants Floriculture
11:00-10:00 English Horse Show Morgan Arena
11:00-10:00 Junior Livestock Show Large Livestock
11:00-8:00 Selfie Station and Games Agriculture
11:00-5:00 Tri-County Egg Artists Home Arts
11:00-4:00 Seahorse Porcelian Artists Home Arts
11:00-4:00 Channel Island E.G.A Home Arts
11:00-4:00 Golden Brushes Home Arts
11:00-4:00 Tillies Art Corner Home Arts
11:00-4:00 VC Weights & Measures Home Arts
11:00-4:00 Dan Mooney – drawing Pro Arts
11:00 Main Street Jazz Station Stage
11:15 Best Pie Contest – ready made Home Arts
12:00 Main Street Jazz Station Stage
12:00 Cooking Show Agriculture
12:00 All Alaskan Racing Pigs Porker Flats
12:30 Ukulele Club of Ventura County Seabreeze Stage
12:30-5:30 Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum Music McBride Court
12:30-6:00 Street Drum Corps Grounds
1:00-3:00 Chick Fil A Cow Appearances Agriculture
1:00 Lemonade Sampling from Chick Fil A Agriculture
1:00 Magician, Gus Flamingo Youth Expo
1:00 Main Street Jazz Station Stage
1:00 FIDO 500 Mini Dog Races Porker Flats
1:00 The 5th Dimension Grandstand
1:30 Bryan Chan, singer Youth Expo
1:30-6:30 Stilt Circus Grounds
2:00 Stories of Ventura County Contest Uncle Leo’s Barn
2:00 Cooking Show Agriculture
2:00 KaMele Wai O Ke Anuenue Seabreeze Stage
2:00 Main Street Jazz Station Stage
2:00 All Alaskan Racing Pigs Porker Flats
3:00 Magician, Gus Flamingo Youth Expo
3:00 Barranca Vista Dancers Seabreeze Stage
3:00 Dance with The Unforgettable Station Stage
3:00 FIDO 500 Mini Dog Races Porker Flats
4:00-7:00 Terri Ibers – Oil/ Acrylic Painting Pro Arts
4:00 Kids’ Tractor Pull Uncle Leo’s Barn
4:00 Cooking Show Agriculture
4:00 Ignite Martial Arts ATA Youth Expo
4:00 Bryan Chan, singer Seabreeze Stage
4:00 Dance Competition Station Stage
4:00 All Alaskan Racing Pigs Porker Flats
5:00 Singer/Pianist, Brady Goss Youth Expo
5:30 Magician, Gus Flamingo Seabreeze Stage
5:30 FIDO 500 Mini Dog Races Porker Flats
6:00 Gold Ciast Concert Chorus Youth Expo
6:30 Magician, Gus Flamingo Seabreeze Stage
6:30 All Alaskan Racing Pigs Porker Flats
7:00 Kill Switch Station Stage
7:30 Singer/Pianist, Brady Goss Youth Expo
7:30 Hypnotist, Tina Marie Seabreeze Stage
7:30 Frankie Valle & The Four Seasons Grandstand
8:30 Singer/Pianist, Brady Goss Youth Expo
9:00 Doc Rogers Station Stage
9:30 Singer/Pianist, Brady Goss Youth Expo
10:00 Hypnotist, Tina Marie Seabreeze Stage