August 7

Frank Nilsen

Wednesday, August 7  
11:00Gates Open
All DayChannel Islands Wood CarversHome Arts
All DayChannel Islands Wood TurnersHome Arts
All DayGenealogy, Trains, and StampsGem and Mineral Building
All DayGene WestWonderful Working Wooden ToysYouth Expo
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayTerrariums & Dish Gardens, Cacti, Succulents, Geraniums, & other Potted PlantsFloriculture
All DayFun at the Fair Open Horse Show/WesternMorgan Arena
11:00- 1:00Glue a Shoe entries acceptedYouth Expo
11:00- 2:00Flint making and Cabochon making- Ron WiseGem and Mineral Building
11:00- 2:00Carving- Dick WhiteGem and Mineral Building
11:00 - 2:00Blender Bike/Ventura Cty. Farm to SchoolAgriculture
11:00-4:00Dan Moonet Mosaic TilesProfessional Arts
11:00-4:00Poinsettia PaintersHome Arts
11:00-4:00SeaShore Porcelain ArtistHome Arts
11:00-4:00VC Weights and MeasuresHome Arts
11:00-4:00Tillie's Art CornerHome Arts
11:00- 5:00Tri-County Egg ArtistHome Arts
11:00- 5:00Miniature Model Making- Steve WexlerGem and Mineral Building
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
12:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
12:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
1:00-6:00BC CharacterGrounds
1:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
2:00Mini Pig Costume ContestSmall Livestock
2:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
2:00Uncle Leo's Storytelling ContestAgriculture
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
3:00Judging Glue a ShoeYouth Expo
3:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
3:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:30Sade ChampagneYouth Expo Stage
3:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
4:00Children's Tractor PullUncle Leo's Barn
4:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
5:00Jazara (singer)Youth Expo Stage
5:30KNS RockstarSeabreeze Stage
5:30Paige Peel BandStation Stage
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
6:30Sade ChampagneYouth Expo Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
7:30DaughtryGrandstand
8:30Operation 90sStation Stage
9:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage