August 6

Frank Nilsen

Tuesday, August 6  
10:00Gates Open
All DayChannel islands Wood carversHome Arts
All DayChannel Islands Wood TurnersHome Arts
All DayGeneaolgy, Trains, and StampsGem and Mineral Building
All DayGene West Wondeful Working Wooden ToysYouth Expo
All DayCitrus DayAgriculture
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayTerrariums & Dish Gardens, Cacti, Succulents, Geraniums, & other Potted PlantsFloriculture
All DayFun at the Fair Open Horse Show/EnglishMorgan Arena
10:00Blessing of the MarriagesSeabreeze Stage
10:00- 2:00Knapping and Cabochon Making- Ron WiseGem and Mineral Building
10:00- 7:00Fossil Cleaning- David MautzGem and Mineral Building
11:00 - 1:00Lemonade TastingAgriculture
11:00-3:00Orchard Bluegrass Band-Live MusicAgriculture
11:00- 4:00Channel Islands E.G.AHome Arts
11:00- 4:00Dan Mooney Mosaic TilesProfessional Arts
11:00- 4:00Seashore Porcelain ArtistHome Arts
11:00- 4:00Tillie's Art CornerHome Arts
11:00- 4:00VC Weights and MeasuresHome Arts
11:00-5:00Tri-County Egg ArtistHome Arts
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
11:00Main Street JazzStation Stage
11:15- 11:45Best Cupcakes: Check InHome Arts
11:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00Best Cupcakes: JudgingHome Arts
12:00Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo Stage
12:00Main Street JazzStation Stage
12:30Ukulele Club of Ventura CountySeabreeze Stage
12:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
12:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
12:30-6:00Street Drum CorpsGrounds
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo Stage
1:00Main Street JazzStation Stage
1:00Tommy & the ShondellsGrandstand
1:00-6:00BC CharacterGrounds
1:30Stilt CircusGrounds
2:00Bryan Chan, singer/guitaristSeabreeze Stage
2:00Kamele Wai O Ke AvueneSeabreeze Stage
2:00Main Street JazzStation Stage
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
2:00- 4:00Michelle NoscoProfessional Arts
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
3:00Barranca Vista DancersSeabreeze Stage
3:00Dance with the UnforgettablesStation Stage
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
3:30Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo Stage
4:00Children's Tractor PullUncle Leo's Barn
4:00Bryan Chan, singer/guitaristSeabreeze Stage
4:00Dance CompetitionStation Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo Stage
5:00Mini Pig Trick ContestSmall Livestock
5:30Channel Aire ChorusYouth Expo Stage
5:30Tina’s Ports of ParadiseSeabreeze Stage
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:00Johnny and the Love HandlesStation Stage
6:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
6:30Gold Coast Concert ChorusYouth Expo Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
7:30Brothers OsborneGrandstand
8:30Shaky Feelin’Station Stage
9:00Hypnotist, Tina Marie