August 5

Frank Nilsen

Print this day’s schedule…

TIMEEVENTLOCATION
11:00Gates Open
11:00-10:00TapigamiYouth Expo
11:00-10:00Channel Island WoodcarversHome Arts
11:00-10:00Channel Island Wood TurnersHome Arts
11:00-10:00Arrangements, Wall Hangings, Dahlias & RosesFloriculture
11:00-10:00GenealogyGem & Mineral
11:00-10:00TrainsGem & Mineral
11:00-10:00Big Beauties Draft & Carriage ShowMorgan Area
11:00-10:00StampsGem & Mineral
11:00-10:00Breeding Livestock/ ShowmanshipLarge Livestock
11:00-8:00Selfie Station and GamesAgriculture
11:00-7:00Flint Making and Cabochon Making – Ron Wise & John CookGem & Mineral
11:00-7:00Fossil Cleaning – David MautzGem & Mineral
11:00-5:00Tri-County Egg ArtistsHome Arts
11:00-4:00Seahorse Porcelian ArtistsHome Arts
11:00-4:00Tablesetting “Hot August Nights”Home Arts
11:00-3:00Bee Talk/ DemonstrationAgriculture
11:00-3:00Honey TastingAgriculture
11:00-3:00Bee CraftsAgriculture
11:15Best Salsa Contest – ready madeHome Arts
11:30-4:00Academic Rodeo, Pony CompetitionYouth Expo
12:00-4:00Weaving & Spinning demoAgriculture
12:00Rooster Crowing & Hen Cackling ContestSmall Livestock
12:00Cooking ShowAgriculture
12:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:30Alma de MexicoSeabreeze Stage
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
12:30-6:00Street Drum CorpsGrounds
1:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
1:30Best Nachos Contest – cooking on stageHome Arts
1:30Gourd DemonstrationsAgriculture
2:00Sade Champagne, Hold On Overcome TourSeabreeze Stage
2:00Rabbit, Cavy Poultry & Pygmy Goat Costume ContestSmall Livestock
2:00Cooking ShowAgriculture
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:00Dia de la Familia ConcertGrandstand
3:30Alma de MexicoSeabreeze Stage
4:00Kids’ Tractor PullUncle Leo’s Barn
4:00Cooking ShowAgriculture
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30Magician, Gus FlamingoYouth Expo
4:30Amo-MusikSeabreeze Stage
5:30Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo
5:30Sade Champagne, Hold On Overcome TourSeabreeze Stage
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:00Magician, Gus FlamingoYouth Expo
6:30LaSirena Y Mar de AsheStation Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo
7:30Magician, Gus FlamingoYouth Expo
7:30Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
8:30Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo
9:00Magician, Gus FlamingoYouth Expo
9:00Dezmos BluesStation Stage
9:30Singer/Pianist, Brady GossYouth Expo
10:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage