August 3

Frank Nilsen

Saturday, August 3  
11:00Gates Open
All DayChannel Islands Wood CarversHome Arts
All DayChannel Islands Wood TurnersHome Arts
All DayGenealogy, Trains, and StampsGem and Mineral Building
All DayGene West Wonderful Working Wooden ToysYouth Expo
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayArrangements, Wall Hangings, Dahlias, RosesFloriculture
All DayBig Beauties Draft & Carriage CompetitionMorgan Arena
11:15- 11:45Best Coffee Cake or Best Tea Cake Contest EntryHome Arts
11:00- 4:00Chanel Islands E.G.AHome Arts
11:00- 4:00Dan Mooney Mosaic TilesProfessional Arts
11:00-4:00SeaShore Porcelain ArtistHome Arts
11:00- 5:00Carving- Dick WhiteGem and Mineral Building
11:00- 5:00Tri-County Egg ArtistHome Arts
11:00- 5:00Wire Wraping- Phyllis WhiteGem and Mineral Building
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
11:30-7:00Academic RodeoYouth Expo Stage
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00 - 4:00Fire Safety Awareness & Education Day presented by Central Ventura County Firesafe Council & Ventura County Fire DepartmentAgriculture
12:00Best Coffee Cake or Best Tea Cake Contest JudgingHome Arts
12:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
12:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:00-12:30Harvest of the Month Salad TastingAgriculture
12:00-4:00Fire Safety Awareness &B Education DayAgriculture
12:30Ka hale Hula O Pilialohaokalan O HiloSeabreeze Stage
12:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
12:30-6:00Street Drum CorpsGrounds
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00Best Pasta or Best Rice Dish Contest Check-InHome Arts
1:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
1:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
1:30Start Cooking Time for Best Rice or Pasta ContestHome Arts
1:00- 4:00Dan Long "Sandman"Professional Arts
1:00-6:00BC CharacterGrounds
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
2:00City of Ventura Barranga Vista Ctr.Seabreeze Stage
2:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
2:00- 4:00Michelle NoscoProfessional Arts
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
3:00Best Pasta or Best Rice Dish Contest JudgingHome Arts
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
3:30Pam Rossis Dance TenSeabreeze Stage
3:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
4:00Children's Tracto PullUncle Leo's Barn
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30KNS RockstarSeabreeze Stage
5:00Eleven Point Two (duo)Station Stage
5:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:30Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
6:30House ArrestStation Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:30The Ohio Players, The Emotions, Evelyn “Champagne” KingGrandstand
8:00Doo Wah RidersSeabreeze Stage
8:30MisunderstoodStation Stage
10:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
10:30Fireworks
11:00Exhibit Buildings and "Adventures in Shopping" Close