August 11

Frank Nilsen

Print this day’s schedule…

TIMEEVENTLOCATION
11:00Gates Open
11:00-10:00TapigamiYouth Expo
11:00-10:00Channel Island WoodcarversHome Arts
11:00-10:00Channel Island Wood TurnersHome Arts
11:00-10:00Annuals, Begonias, Bulbs, Chrysanthemums, Hibiscus, Saintpaulias, Perennials, Vine Blooms & ExoticsFloriculture
11:00-10:00GenealogyGem & Mineral
11:00-10:00TrainsGem & Mineral
11:00-10:00StampsGem & Mineral
11:00-10:00Ventura Tri County Ropers and Youth DayMorgan Arena
11:00-10:00Junior Livestock ShowLarge Livestock
11:00-7:00Fossil Cleaning – David MautzGem & Mineral
11:00-5:00Tri-County Egg ArtistsHome Arts
11:00-4:00Seahorse Porcelian ArtistsHome Arts
11:00-4:00Channel Island E.G.AHome Arts
11:00Beef Tasting – while supplies lastAgriculture
11:15Best Cake Contest – ready madeHome Arts
11:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:00-4:00Live BlueGrass MusicAgriculture
12:00Cowboy Poetry ContestAgriculture
12:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
12:30-6:00Street Drum CorpsGrounds
1:00Channel Are ChorusYouth Expo
1:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
1:30Sade Champagne, Hold On Overcome TourSeabreeze Stage
1:30Gourd DemosAgriculture
1:30Best Hot Breakfast Contest – cooking on stageHome Arts
1:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
2:00Magician, Gus FlamingoYouth Expo
2:00Professional Cowboy RodeoGrandstand
2:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
3:00Channel Island Harmony ChorusYouth Expo
3:00The Jewels of the NileSeabreeze Stage
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:30Cooking ShowAgriculture
4:00Kids’ Tractor PullUncle Leo’s Barn
4:00Magician, Gus FlamingoYouth Expo
4:00Billy Clower Dance StudioSeabreeze Stage
4:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
5:00-10:00Cabochon Making – John CookGem & Mineral
5:00Cooking ShowAgriculture
5:00Actors & Singers StudioYouth Expo
5:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:30Cooking ShowAgriculture
6:30Magician, Gus FlamingoYouth Expo
6:30Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Danielle Stacy BandStation Stage
7:00Professional Cowboy RodeoGrandstand
8:00Magician, Gus FlamingoYouth Expo
8:00Sunshine ExperienceSeabreeze Stage
9:00Aaron Pax Taylor & The CrossroadsStation Stage
10:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage