August 11

Frank Nilsen

Sunday, August 11  
11:00Gates Open
All DayChannel Islands Wood CarversHome Arts
All DayChannel Islands Wood TurnersHome Arts
All DayGenealogy, Trains, StampsGem and Mineral Building
All DayGene West Wonderful Working Wooden ToysYouth Expo
AllDayBerry DayAgriculture
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayAnnuals, Begonias, Bulbs, Chrysanthemums, Fuschias, Hibiscus, Saintpaulias, Perennials, Vine Blooms & ExoticsFloricuture
All DayCornhole Tournament/ Santa Paula Cornhole BaggersAgriculture
All DayTri-County Team Roping & Youth DaysMorgan Arena
11:00- 2:00Knapping and Cabochon making- Ron WiseGem and Mineral Building
11:00- 3:00Fossil Cleaning- David MautzGem and Mineral Building
11:00- 4:00Dan Mooney Mosaic TilesProfessional Arts
11:00- 4:00Leather GuildHome Arts
11:00- 4:00SeaShore Porcelain ArtistHome Arts
11:00- 4:00Tillie's Art CornerHome Arts
11:00- 5:00Carving- Dick WhiteGem and Mineral Building
11:00- 5:00Tri-County Egg ArtistsHome Arts
11:00- 5:00Wire Wrapping- Phyllis WhiteGem and Mineral Building
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
11:00-10:00Cornhole TournamentAgriculture
11:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00Rooster Crowing & Hen Cackling ContestSmall Livestock
12:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
12:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
12:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
1:00Actors & Singers StudioYouth Expo Stage
1:00Hologram EmpireStation Stage
1:00-6:00BC CharacterGrounds
1:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
1:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
1:30-6:30Stilt CircusGrounds
2:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
2:00PRCA RodeoGrandstand
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
2:30Sam Pio, singerYouth Expo Stage
2:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
3:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
3:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
4:00Children's Tractor PullUncle Leo's Barn
4:00Sade ChampagneYouth Expo Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:30Billy Clower Dance StudioYouth Expo Stage
4:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
5:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
6:00Sade ChampagneSeabreeze Stage
6:00Heart & SoulStation Stage
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
7:00PRCA RodeoGrandstand
8:30Vendo 81Station Stage
9:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage