August 1

Frank Nilsen

Thursday, August 1  
11:00Gates Open
All DayChannel Islands WoodCarversHome Arts
All DayChannel Islands WoodTurnersHome Arts
All DayCornhole Tournament/ Santa Paula Cornhole BaggersAgriculture
All DayGenealogy, Trains, and StampsGem and Mineral Building
All DayGene West Wonderful Woeking Wooden ToysYouth Expo
All DayTopa Topa Flywheelers DemonstrationAgriculture
All DayNational Park Service Kid's CornerAgriculture
All DayBegonias, Bromelaides, Ferns, Gesneriads, Orchids, Saintpaulias, Hoya, Ivy, Fuschias, Bonsai, Tropical Plants and Wheelbarrow GardensFloriculture
11:00- 12:00King Arthur Family Cookies EntryHome Arts
11:00-4:00Channel islands E.G.AHome Arts
11:00-4:00Dan Mooney Mosaic TilesProfessional Arts
11:00-4:00Ojai QuiltersHome Arts
11:00-4:00SeaShore Porcelain ArtistHome Arts
11:00-5:00Tri-County Egg ArtistHome Arts
11:00- 7:00Fossil Cleaning- David MautzGem and Mineral Building
11:00-10:00TapagamiYouth Expo
11:30-12:30Corn Shuckin' ContestAgriculture
12:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
12:00-4:00VC Handweavers & Spinners DemonstrationAgriculture
12:00- 5:00Carving- Dick WhiteGem and Mineral Building
12:30-1:30"What is Food Forward?" -presented by Food ForwardAgriculture
12:30-5:30Prince Bernard, Sweet Caribbean Steel Drum MusicMcBride Court
12:30King Arthur Family Cookies JudgingHome Arts
12:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
12:30Cooking show - Diane LindemenAgriculture
1:00Gourd Art Techniques/ VC Gourd ArtistsAgriculture
1:00- 4:00Dan Long "Sandman"Professional Arts
1:00What is Food Forward?Agriculture
1:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
1:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
1:00BC CharacterGrounds
1:30Stilt CircusGrounds
2:00Friesan PerformancesMorgan Arena
Fruit Tree Care in DroughtAgriculture
2:00FIRST LEGO league robotics from Cabrillo Middle SchoolYouth Expo
2:00Street Drum CorpsSeabreeze Stage
2:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
2:00- 4:00Michelle NoscoProfessional Arts
2:00-7:30Slim & CurlyGrounds
2:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
3:00FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
3:00Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
3:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
4:00FIRST LEGO league robotics from Cabrillo Middle SchoolYouth Expo
4:00Children's Tractor PullUncle Leo's Barn
4:00Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
4:00All Alaskan Racing PigsPorker Flats
4:00Rabbit Hopping & Agility ContestSmall Livestock
4:30Street Drum CorpsSeabreeze Stage
5:00-7:00People's Choice: Bounty of the County Beer & Pub FareAgriculture
5:30KNS RockstarSeabreeze Stage
5:30Singer/Pianist, Brady GossStation Stage
5:30FIDO 500 Mini Dog RacesPorker Flats
5:30Cooking Show - Diane LindemenAgriculture
6:30All Alaskan Racing PigsPorker Flats
7:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
7:00Zepp HeadsStation Stage
7:30Martina McBrideGrandstand
9:00Hypnotist, Tina MarieSeabreeze Stage
9:00CalienteStation Stage
10:00Exhibit Buildings and "Adventures in Shopping" Close
Fireworks